1. Czy kajakarstwo jest bezpieczne?
Tak ale .... pod warunkiem, że postępujesz rozsądnie, przestrzegając kilku podstawowych zasad: Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka.
•Można je zmniejszyć zakładając kamizelkę ratunkową. Jeżeli wozisz w kajaku dzieci, to pamiętaj,że w razie wypadku jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
•Ubranie ogranicza możliwości pływania, szybki prąd na rzece, falę na jeziorze lniska temperaturęwody. Dlatego należy właściwie dobierać ubiór aby w przypadku wywrotki nie ograniczał naszychruchów w wodzie. W trudnych warunkach należy zakładać kamizelkę asekuracyjną, na morzu -ratunkową.
•Nigdy nie pływaj samotnie. Zawsze powinien być koło Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w razie wypadku. •Nigdy nie pływaj w nocy. Udzielenie pomocy jest wręcz niemożliwe.
•Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Używki spowalniają reakcje i ograniczają rozsądek. przyśpieszają utratę ciepła.
2. W co się ubrać na spływ?
• Ubranie sportowe nie krępujące ruchów - najlepiej z materiału szybko schnącego. • Obuwie sportowe, nie spadające z nóg (stare trampki lub buty do sportów wodnych - niewskazane są klapki czy sandały, grzęzną w mule, zrywają się paski, ogólnie jest duża szansa, że spływ ukończymy na bosaka, a np. przyjechaliśmy autobusem i tak samo musimy wrócić. • rękawiczki rowerowe, skutecznie zapobiegną bolesnym odparzeniom, • w słoneczne dni jasne nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i jasną koszulę • w chłodniejsze dni koszulę z długim rękawem, polar i okrycie głowy • komplet suchej odzieży do przebrania Jeśli zamierzasz płynąć rzeką górską bądź odcnkiem rzeki o takim charakterze warto pomyśleć o: • piance neoprenowej typu long john (czyli ogrodniczki), • kajakowej suchej kurtce, • butach i rękawiczkach neoprenowych, • obowiązkowo ubrać kask i kamizelkę asekuracyjną.
3. Jak przygotować prowiant na spływ
• Na 15 km odcinek spływu zabieramy przynajmniej ok. 1,5 litra napoju - najlepiej niegazowanego, bez alkoholu w składzie. • Na trasę zabieramy małą przekąskę w postaci kanapek, batonów, owoców. Zwykle na trasie spłuwu nie ma miejsc gdzie można zakupić posiłki. Spływ kajakowy "wyciąga" z kajakarzy sporo energii którą należy podczas przystanówk na trasie uzupełniać.
4. W co się spakować na spływ?
A. Mocne worki na śmieci Worki foliowe, grube worki na śmieci, szczelne. Zapakuj w nie ciuchy czy śpiwór. Zawiązane recepturką worki foliowe wraz z zawartością wsadź do worka płóciennego, ortalionowego, brezentowego lub plecaka (bez stelaża!). Tak przygotowany tobołek zabezpiecza worek foliowy z rzeczami przed rozdarciem, a w efekcie przed zamoknięciem dobytku.
B. Worki Wodoodporne Służą latami, sprawdzona wytrzymałość i wodoodporność, łatwo wchodzą w komory. Cena około 100zł za worek 60 litrowy.
C. Beczki Wodoszczelne Pakowanie się w hermetyczne beczki. Zaletą tej metody jest to, że rzeczy się tak nie mną i można w ten sposób pakować jedzenie np. chleby, cukier etc.
D. Do przydatnych akcesoriów należą • pokrowce na tel. / aparaty fotograficzne, • woreczki na dokumenty, • pojemniki na zapałki i rozpałkę. Generalnie jak najmniej rzeczy należy wozić luzem
5. Alkohol i inne środki odurzające podczas spływu
Na spływ nie przybywamy "na kacu", podczas imprezy nie spożywamy alkoholu
Pływanie "pod wpływem" nie jest rozsądne. W przypadku kontroli policyjnej bądź straży parku można liczyć się z karą za "stwarzanie zagrożenia". Należy też mieć świadomość, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku "bycie pod wpływem" jest faktem zdecydowanie działającym na naszą niekorzyść.
7. Kto powinien siedzieć z przodu, a kto z tył w kajaku dwuosobowym?
Z tył powinna siedzieć osoba o większym doświadczeniu i umiejętnościach, albowiem to ona powinna kierować kajakiem. Siedzący z tył widzi więcej łódki, łatwiej mu ocenić kierunek płynięcia i potrzebuje mniej siły, żeby wykonać skręt. Drugorzędne znaczenie ma rozkład wagi i siły kajakarzy. Optymalnie dziób nie powinien być zanurzony bardziej niż rufa (lekkiego partnera można dociążyć bagażem), a silniejsza osoba siedzi z tył (bo to ona będzie wykonywać większość manerwów).
8. W jakich terminach najlepiej zaplanować spływ kajakowy? Kiedy zaczyna się sezon kajakowy? Czy długi majowy weekend jest odpowiednim terminem na wyjazd kajakowy?
Wiele osób uważa, że sezon nigdy się nie kończy i nie zaczyna, bo kajakiem da się pływac przez cały rok. Dla początkującego rozsądnie jednak nie wypuszczać się na wycieczkę, gdy temperatura powietrza i wody jest zbyt niska i nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Pływanie w niższych temperaturach wymaga odpowiedniego przygotowania i odzieży. Wiele firm komercyjnych organizuje spływy także w sezonie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym i często można zaufać organizatorom takich spływów: dostosowanie się do ich rad i zaleceń oraz przebywanie pod opieką rozsądnej i kompetentnej kadry pozwala zachować wymagany margines bezpieczeństwa. Weekend majowy jest (poza anomaliami pogodowymi, które mogą się przydarzyć zawsze) bardzo rozsądnym terminem na rozpoczęcie przygody z kajakami.
9. Czy GPS się na coś przydaje na spływie?
Oczywiście, że jest przydatny, ale czy niezbędny? Jest to fajny bajer, dzięki któremu wiesz z dokładnością do kilku-kilkunastu metrów, gdzie jesteś i możesz oszacować czas do następnych większych przeszkód (zakładając, że ktoś wcześniej płynął tym szlakiem z GPS-em i raczył opublikować dane ze stosownym opisem). Poza tym GPS jest dobrym prędkościomierzem - mierzy prędkość kajaka względem powierzchni Ziemi (a nie względem płynącej wody). Skracając wywód: jeżeli Cię stać na taka zabawkę, to owszem, można znaleźć 1000 argumentów \"za\". Jeżeli nie masz to pewnie nie zabłądzisz na rzecze.
10. Warto pamiętać o lekach
• Przed spływem nie zażywamy leków, po których nie powinniśmy przebywać na słońcu (np. takimi niewinnymi z pozoru preparatami są lekarstwa z dziurawcem w składzie).
• Przed spływem nie zapominamy wcześniej zażyć dawkowane zwykle leki lub odpowiednią ich dawkę zabieramy ze sobą, jeżeli w trakcie trwania imprezy należy je zażyć. Spływ może się z różnych powodów wydłużyć i wówczas to zalecenie może okazać się bardzo ważne.
• Bierzemy ze sobą preparat przeciwko owadom kąsającym i kleszczom. Po spływie należy dokładnie skontrolować całe ciało, gdyż w ostatnich latach bardzo wzrosła populacja kleszczy, roznoszących groźne choroby, np. boreliozę, która nierozpoznana i niewłaściwie leczona może okazać się śmiertelna.
11. Zachowanie i porządek
Wybierając się na spływ pamiętajmy o tym, że będziemy mieli kontakt z dziką przyrodą, a zatem nie zakłócajmy spokoju dzikim zwierzętom, nie niszczmy roślinności i nie pozostawiajmy po sobie żadnych innych śladów naszej obecności, jak wygładzający się szybko ślad na wodzie po przepłynięciu naszego kajaka.